דירוג שפים ישראלים
דירוג שפים ישראלים

דרך האוכל

דרך האוכל היא אחת מתוכניות הבישול הישראליות המוצלחות של קשת. הסדרה קצרה שבחים רבים בעקבות נתוני הרייטינג הגבוהים שהציגה והמפגש הייחודי בין שני מנחים מקצוות שונים של המתרס (שחקן ובשלן) שבאו במפגש אינטימי עם ערב רב של עדות, משפחות, מטעמים, ניחוחות ומנהגים ברחבי הארץ והעולם.

במאמר הבא, נזכר בימי הזוהר של התוכנית הפופולארית "דרך האוכל", ונברר אודות מגוון הטעמים, העדות והמנהגים שנחשפו בתוכנית "דרך האוכל".

על הסדרה

"דרך האוכל" היא תוכנית אוכל וקולינריה ביתית תיעודית בכיכובם של השף הנודע ישראל אהרוני והשחקן והגשש גברי בנאי. התוכנית "דרך האוכל" עלתה לראשונה בשנת 2001 בערוץ 2 בשידורי קשת ושובצה יחד עם תוכניות הפרה – פריים של קשת ביום שישי בשעה 18:30. אט, אט צברה התוכנית הפופולארית "דרך האוכל" קהל של צופים מושבעים שהיו רתוקים למסך ולטעמים הזכורים להם מילדותם וזכתה לנתוני רייטינג גבוהים. התוכנית הופקה על ידי חברת ההפקות "נורמה" ובויימה על ידי אורי רוזנווקס. לאחר העונה הראשונה המוצלחת, החליטו ברשת לרכוש עוד שתי עונות נוספות, ובשנת 2004 עברה התוכנית מתיחת פנים קלה ועברה לפורמט של תוכנית בישול המטיילת בין מטבחים מסורתיים ברחבי העולם.

בגלגולה הראשון, הסדרה התיעודית השבועית "דרך האוכל", לקחה את אהרוני וגברי למסע מרתק בעקבות טעמים ומאכלים מסורתיים מגוונים, כאשר כל תוכנית הפגישה את המנחים עם משפחה אחרת מרחבי הארץ, והעניקה לצופים ולמנחים הזדמנות לפגוש בתרבות, מטעמים, מאכלים, תבשילים, מאפים ומנהגים שונים של מגוון עדות ברחבי ישראל, וליתר דיוק תיעדה התוכנית מפגש נדיר עם 27 עדות מרכזיות החיות בישראל.

בעונה השלישית, התוכנית "דרך האוכל" עברה לפורמט קולינארי מורחב, בו נתבקשו המנחים אהרוני וגברי לארוז את הפקלאות ולסור למסע ברחבי העולם שם נפגשו אהרוני ושות' עם משפחות מרחבי העולם וטעמו מן המאכלים המסורתיים הייחודיים לכל חבל ארץ ויבשת בעולם, לרבות: אסיה, אירופה, אמריקה ועוד. הסדרה "דרך האוכל" הפגישה את אהרוני וגברי עם קשת של מאכלים, מתכונים ועמים לרבות: מאכלים טורקיים, גרוזינים, הודים, סינים, איטלקיים, פולניים, מרוקאים, עיראקיים, צרפתיים, ספרדיים, תוניסאים, אתיופים, רוסים, תיימנים ועוד היד נטויה.

על השף אהרוני והשחקן גברי

ישראל אהרוני הוא אחד מן השפים והמסעדנים הישראלים המובילים בישראל, מי שהוכתר כחלוץ מטבחי העלית וכמי שתרם רבות להתפתחות תרבות האוכל והקולינאריה בארץ. בבעלותו של אהרוני מספר מסעדות גורמה מנצחות לרבות: ין יינג, טאי צ'י ותפוח הזהב. אהרוני הושפע מאוד מהמטבח הסיני, אולם נודע גם בבקיאותו ברזי המטבח הצרפתי. אהרוני הפך לאושייה טלוויזיונית, ובאמתחתו שורה של תוכניות בישול טלוויזיוניות, וכן טורים בעיתונות ועוד.

מן הצד השני מככב בתוכנית דרך האוכל גם השחקן, הזמר והגשש הנודע גברי בנאי שהפך לנכס צאן ברזל בתרבות הישראלית כשהיה חלק משלישיית "הגשש החיוור".

כחלק מרפרטואר הבמה, התיאטרון, הזמרה והקולנוע צבר גברי ניסיון גם בתחום הקולינאריה יחד עם חברו השף אהרוני.

מתכונים מנצחים מהתוכנית "דרך האוכל".

אומנם היה קשה לדלות את המתכונים למגוון התבשילים והמטעמים שהוצגו בתוכנית, אולם מספר מאכלים מנצחים "שנשמעו בחוצות ירושלים", לרבות:

  • מתכון בורק טורקי – תוכנית המפגישה את הצופים עם סודות מן המטבח הטורקי ומתכון אחד מנצח של בורק טורקי – מאפה העשוי מבצק פילו מלוח.
  • מתכון הודי קוצ'יני מנצח – תוכנית המפגישה את הצופים עם המטבח הקוצ'יני ההודי – לחם הצ'פאטי ותבשיל הבטאלי החריף.
  • תבשיל לובייה מצפת – תבשיל ערבי אסלי של פריקה עם לוביה, לימונים פרסיים ועגבניות.
  • פאיאה מקטלנה ספרד – תבשיל מיוחד וססגוני של אורז, עוף, בקר, פירות ים, זעפרן, פטריות וירקות שורש שמקורו בוולנסיה ספרד.
  • פסטה אגדתית ממודנה איטליהפסטה בחמאת כמהין, חומץ בלסמי ממודנה ומוצרלה.
  • עוף ביין מחבל בורגנדי שבצרפת – מדובר במנה צרפתית קלאסית אופיינית לחבל בורגנדי של עוף ביין אדום.
  • וכמובן מתכון סיני ידוע: אגרולס - כיסוני בצק פריכים, מטוגנים וממולאים בירקות מוקפצים.

לסיכום, תוכנית הבישול הפופולארית "דרך האוכל" בכיכובם של השף הנודע אהרוני ופליט הגשש החיוור גברי יצרו מפגש תיעודי, מרתק וייחודי המציג מסורת של טעמים, ניחוחות, מנהגים ותרבויות בארץ וברחבי העולם. לא בכדי צברה התוכנית "דרך האוכל" וכן "דרך האוכל בעולם" פופולאריות רבה בקרב הצופים הישראלים וכך למעשה הפכה לאחת מתוכניות הבישול האהובות בישראל.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל המסעדות או השפים עצמם בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהם. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון