דירוג שפים ישראלים
דירוג שפים ישראלים

תוכניות בישול בחו"ל

בעידן שבו הלוקאלי הוא הגלובלי אין זה פלא שאנו מותקפים בתופעה נדירה של תוכניות בישול לא ישראליות המשודרות בערוצי הטלוויזיה השונים חדשות לבקרים.

השיגעון הקולינארי אומנם השתלט על מסכינו רק בשנים האחרונות, אולם מדובר בסוגה טלוויזיונית הזכורה עוד מראשית ימי הטלוויזיה.

סדרות בישול זרות לרוב מצולמות בלוקיישנים נדירים ברחבי העולם, או סתם בין כתליו המדהימים של מטבח הסטודיו המושקע מעניקות לנו הצצה נדירה אל תוך עולם של טעמים, בישולים, תבשילים, מאפים ובשרים מיוחדים.

התפתחותה של סוגה טלוויזיונית זו, אומנם התחילה כתוכנית חינוכית אולם בחלוף השנים הפכה (בעיקר לנוכח טרנד תוכניות הבישול האחרון) לתוכנית בידור לכל דבר ועניין.

סדרות בישול לא ישראליות מביאות עמן גם מנחה הנחשב ל"סלבריטי שף". מדובר בשף מוצלח שבזכות תוכניות הבישול שלו הפך לכוכב אמיתי.

כמו תוכניות הבישול הישראליות, כך גם תוכניות הבישול הזרות נחלקות לארבע קטגוריות אופייניות, והן:

  • מטבח אותנטי – אלו הן תוכניות בישול לא ישראליות המספקות הצצה נדירה אל רזי המטבח המסורתי האיטלקי, האנגלי, הצרפתי, ההונגרי, האמריקאי, היווני, הטורקי, ההודי, היפני, הפקיסטני, ועוד היד נטויה. המטבח האותנטי מזמין אותנו ללמוד אודות תרבויות אוכל שונות ולהציץ אל תוך תבלינים, טעמים ומרכיבים שונים.
  • קינוחים – אלו הן תוכניות בישול המתמקדות בסגנון אחד של מנות – קינוחים. במהלך התוכנית לומדים הצופים על מתכונים של קינוחים שונים: החל בהכנת עוגת שוקולד פשוטה, דרך קינוחים קצת יותר מתוחכמים כגון קרמבל אפרסקים, עוגת לימון, טירמיסו, בראוניז, קרם ברולה, טארט טאטן, טרין שוקולד, כנאפה טורקית, טראפלס ועוד.
  • תחרויות בישול – זוהי הסוגה הפופולארית ביותר כיום, שאת סימניה הראשונים ראינו עוד בשנת 1994 עם התוכנית הבריטית המוצלחת של ה – BBC שנקראה: READY STEADY" COOK" והונחתה על ידי השף סלבריטי אנסלי הריוט. כיום, תוכניות הבישול הזרות עושות חיל ומציגות לנו קבוצה של שפים המנוהלים על ידי מאסטר שף זועם אחד, שמכין אותם לקראת חיי השף האכזריים תוך כדי שהמתמודדים מנסים לרצות אותו ולהצטיין במנות שהם מבשלים עבורו. תוכניות בסגנון זה הן: איירון שף וhell's kitchen פורמטים טלוויזיוניים אשר יובאו גם לארץ כדוגמת: "המטבח" ו"קרב סכינים".
  • שפים מארחים - אלו הן תוכניות בישול לא ישראליות בהן המנחה המרכזי הוא שף סלבריטי מפורסם, המזמין מדי שבוע אורח לתוכנית המסייע לו לבשל בהתאם לנושא המדובר בתוכנית ארוחה בת שלוש מנות. תוכניות בישול זרות פופולאריות בסגנון המוזכר כאן, הנן הבאות: רייצ'ל ריי, מרתה סטיוארט, טד אלן, השף העירום עם ג'יימי אוליבר, ועוד.

לסיכום, מאניית תוכניות הבישול הכובשת את מסכינו הפכה לחלק בלתי נפרד מן המציאות הטלוויזיונית, המכתיבה לנו חיים קולינאריים בקצב מסחרר, תופעה שהפכה לעובדה עם מבול של תוכניות בישול לא ישראליות שנכנסו אט, אט ללקסיקון של כל ישראלי מצוי.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל המסעדות או השפים עצמם בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהם. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון